poniedziałek, 17 czerwca 2013

Rysowanie postaci

Witajcie, z tej strony Czarny królik:D 
 Dziś kolejna część mojego kursu rysowania, a tematem jest rysowanie postaci człowieka. Mam nadzieję, że mimo dość nieudanego rysunku w miarę łatwo załapiecie o co chodzi. No, ale nie ma co języka strzępić, lepiej weźmy się za rysowanie!

KROK I
Jak zwykle krok pierwszy to rysowanie elementu, na którym będziemy bazować. W tym przypadku jest to głowa. Umieszczamy ją możliwie wysoko na kartce tak, aby zmieściły się ewentualne włosy postaci.



 KROK II
Tradycyjnie zaznaczamy na twarzy potrzebne nam linie.
 KROK III
Kolejnym etapem jest przedłużenie linii wyznaczającej środek twarzy. Posłuży nam ona jako wizualny kręgosłup postaci (dzięki temu uda Wam się zachować w miarę odpowiednie proporcje i symetrię postaci). Powinna być tak długa jak wysoka ma być Wasza postać.
 KROK IV
Teraz zaznaczamy kontur szyi.
 KROK V
Bardzo ważną rzeczą jest odpowiednie narysowanie poszczególnych elementów ciała. Zaczynamy od torsu, który powinien był długości mniej więcej głowy.
 Zaraz po nim rysujemy kulę, która symbolizuje brzuch. Jej wielkość to około trzy czwarte długości głowy.
 Ostatnim elementem korpusu są biodra. Rysujemy je jako takie majtki. U kobiet szerokość bioder powinna być taka jak szerokość ramion (klasyczna klepsydra), chyba, że ustalicie inaczej.
 KROK VI
Rysujemy linię przechodzącą przez środek koła. Będzie to nasza talia.
 Na wysokości talii znajdują się łokcie, które już teraz zaznaczyłam na rysunku.
 KROK VII
Teraz możemy już zaznaczać umiejscowienie innych stawów. Na początku najłatwiej zaznaczyć ramiona.
 Kolejnie zaznaczamy nadgarstki, które znajdują się od łokcia w odległości równej przestrzeni między łokciem i ramieniem.
 KROK VIII
Gdy już górna część ciała jest naszkicowana (jako tako) należy uwzględnić jaką długość będą miały nogi postaci. Ja zawsze przyjmuje, że jest to odległość równa długości całego korpusu wraz z głową. Na rysunku starałam się zaznaczyć Wam mniej więcej te odległości.
 W miejscu przecięcia się lini zaznaczamy kółkami miejsce zaczęcia się stóp.
 Następnie w połowie zaznaczamy kolana.
 KROK IX
Teraz przyszła kolej na nadanie naszej postaci wstępnej sylwetki. W tym celu łączymy ze sobą kółka i zaznaczamy szkic stóp i dłoni.
 I oczywiście gumujemy niepotrzebne linie:D
 Na tą chwilę moja postać wygląda trochę jak ufoludek. By poprawić ten efekt nadaję sylwetce krągłości i nanoszę ewentualne poprawki względem proporcji ciała.Oczywiście rysuję także twarz:D
 KROK X
Jak widać wygumowałam już resztę lini, które nie są już potrzebne. Ciało ma dłuższe nogi niż prawdziwi ludzie, ale tak już z mangą bywa:D
 Powstałą sylwetkę wystarczy pomalować lub nanieść na nią ubrania, które ułatwiają ukrycie błędów. Jednak rysowanie ubrań to już inna historia...
To już koniec na dziś. Mam nadzieję, że mimo słabej jakości rysunku zrozumieliście temat. Przedstawiona tu metoda jest jedną z najłatwiejszych i dzięki niej rysowanie staje się łatwiejsze. Tyle jeśli chodzi o podstawy rysowania. Następny temat możecie wybrać sami wpisując go w komentarzu lub na facebooku na mojej stronie. Wybiorę najlepszy i najbardziej pożądany:D


Do zobaczenia
Czarny królik

1 komentarz: